Gdynia

The Culture 2011 Tall Ships RegattaThe Culture 2011 Tall Ships Regatta
Molo Południowe z widokiem na SeaTowersPowstała w 1926 r. Gdynia jest młodym, dynamicznie rozwijającym się miastem portowym, łączącym funkcje handlowe, turystyczne i rozrywkowe. Niespotykana lokalizacja sprawia, że w Gdyni znajdziesz wspaniałe punkty widokowe, trasy spacerowe wzdłuż wybrzeża morskiego, przystanie żeglarskie, perły modernistycznej architektury i miejsca "z duszą". To jedyne miasto w Polsce i jedno z niewielu w Europie, posiadające tak długą i łatwo dostępną linię brzegową (12,5 kilometra - nie licząc terenów portowych) Gdynia skomunikowana jest z Sopotem i Gdańskiem poprzez Szybką Kolej Miejską SKM. Z Sopotu można się do niej dostać także trolejbusem, który jest codziennym środkiem komunikacji miejskiej dla wielu mieszkańców Gdyni. Zwiedzanie "miasta z morza i marzeń" turyści zaczynają od wizyty na Skwerze Kościuszki, który jest najbardziej znanym placem w mieście, leżącym u skrzyżowania ulic Świętojańskiej i 10 Lutego. Na skwerze znajduje się pomnik upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Gdyni oraz płyta "Marynarz Polski", przy której odbywają się oficjalne uroczystości. Charakterystycznym elementem placu jest fontanna. Przedłużeniem Skweru Kościuszki jest Molo Południowe, z którego najłatwiej oglądać górujące nad miastem wysokościowce - SeaTowers.
Dar PomorzaDar PomorzaMarina w GdyniOkręt Błyskawica
Molo Południowe to pirs, czyli sztuczny półwysep wypuszczony w wodę. Molo powstało w latach 20. XX w. i szybko zyskało status najbardziej malowniczego miejsca w mieście. Największą atrakcją dla turystów są cumujące przy nabrzeżu zabytkowe jednostki pływające: jedyny zachowany polski okręt zbudowany przed II wojną światową, a jednocześnie najstarszy obecnie na świecie niszczyciel - ORP Błyskawica, najczęściej fotografowany obiekt na Pomorzu. Gdynia to także port macierzysty dla najsłynniejszego polskiego żaglowca, ponad 100-letniej fregaty "Dar Pomorza", dziś statku-muzeum. Zwiedzając statki, warto zwrócić uwagę na flagowy przykład modernizmu gdyńskiego, czyli stojący w pobliżu dawny Dom Żeglarza Polskiego, a obecnie Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej. Na końcu Skweru warto wstąpić do Akwarium Gdyńskiego, gdzie można poznać tajemnice morskich głębin. Zobaczysz tu niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata: z Afryki, Ameryki Północnej czy północy Europy.
Bulwar NadmorskiBulwar NadmorskiOceanariumAkwarium
Na Molo Południowym warto obejrzeć jedyną w Polsce "Aleję Statków Pasażerskich" składającą się z zielonych granitowych tablic upamiętniających przybywanie do Gdyni statków pasażerskich. Stamtąd sokole oko dostrzeże posąg chłopca zwanego "dyrygentem fal", który wita i żegna żeglarzy wpływających do gdyńskiej mariny. 2-metrowa rzeźba stoi na dalbie w odległości około 40 metrów od brzegu i jest dobrze widoczna z przystani jachtowej. Ze Skweru Kościuszki warto udać się na spacer Bulwarem Nadmorskim.
Liczący 1500 metrów deptak, nazywany też promenadą, przebiega między zboczem Kamiennej Góry a morzem. Stworzony dla ochrony stromego klifu, dziś jest ulubionym miejscem spacerów gdynian i turystów, a także rajem dla rowerzystów, rolkarzy, biegaczy i zapaleńców nordik walking. Przy Bulwarze Nadmorskim, nieopodal plaży, czynna jest atrakcyjna ekspozycja plenerowa broni i uzbrojenia morskiego. Obejmuje ona uzbrojenie i sprzęt bojowy, występujący od XVII wieku po dzień dzisiejszy. Szczególnie bogaty jest zbiór broni z lat II wojny światowej i okresu powojennego, w tym samoloty i śmigłowce lotnictwa Marynarki Wojennej. Wspaniałą panoramę portu i miasta podziwiać można z jednej z najbardziej luksusowych dzielnic Gdyni, jaką jest Kamienna Góra. Łatwo ją rozpoznać po wielkim krzyżu umieszczonym na jej szczycie. W pobliżu Kamiennej Góry znajduje się Teatr Muzyczny a także nowa siedzibaMuzeum Miasta Gdyni. W centrum miasta warto wstąpić do Infoboksu - Obserwatorium zmian. W nowo powstałym obiekcie można obejrzeć makietę Gdyni a z przyległej wieży popatrzeć na skwer i morze.
InfoboxinfoboxStąd juz tylko dwa kroki na ulicę Starowiejską, gdzie stoi dom zwany Domkiem Abrahama (od niedawna niedostępny dla zwiedzających) w którym mieszkał kaszubski działacz, Antoni Abraham. A skoro mowa o Kaszubach, koniecznie trzeba zrobić sobie małą pauzę na odpoczynek na Placu Kaszubskim i przysiąść obok pary trzymających się za ręce staruszków, czyli na na Ławeczce Kaszubów. Kolejnym punktem wycieczki powinien być Dworzec Morski, wybudowany w 1933 roku, uznawany za jeden z najciekawszych gdyńskich zabytków. Do wybuchu wojny pełnił rolę bazy floty transatlantyckiej. Obecnie w gmachu Dworca Morskiego mieści się Muzeum Emigracji. Po łyk kultury można zajrzeć do Teatru Miejskiego, który latem działa na Scenie Letniej w Orłowie. To wyjątkowe miejsce, gdzie spektakle wystawiane są w niezwykłej, dzikiej i wzmacniającej dramatyzm scenerii szumiącego morza. A skoro mowa o Orłowie, to warto spędzić tu trochę więcej czasu. To idealne miejsce na odpoczynek. Warto wejœść na drewniane, liczące 180 metrów długości molo, by podziwiać widoki.
Molo w OrłowieMolo w OrłowieTo jedno z najbardziej urokliwych miejsc, najchętniej odwiedzanych przez gdynian, mieszkańców Trójmiasta i turystów, wszak stąd roztacza się malownicza panorama okolicy, stąd podziwiać można Półwysep Helski oraz Sopot i Gdańsk a także, albo przede wszystkim, Orłowski Klif, jedna z najstarszych w Polsce rezerwatów przyrody. 60-metrowa skarpa uważana jest za gdyńską ikonę, stanowi bowiem jeden z najczęściej fotografowanych obiektów naturalnych w Polsce. Obok wejścia na molo (wstęp bezpłatny) natkniemy się na przystań rybacką. Trzepoczące na wietrze flagi, sieci rybackie suszące się na słońcu, mieniące sie kolorami rybackie łodzie na brzegu sprawiają, że miejsce ma niepowtarzalny klimat, przez co stało się bohaterem sesji ślubnych i fotograficznych plenerów.
OrłowoPrzystań rybacka w OrłowieKierując się z mola w prawo, przejdziemy mostem nad rzeką Kaczą, gdzie po lewej stronie znajduje się Adlerówka. Obecnie mieści się tutaj Galeria Zespołu Szkół Plastycznych oraz kawiarnia. Idąc dalej mijamy Domek Żeromskiego, w którym pisarz, urzeczony pięknem Orłowa, tworzył swój "Wiatr od morza", a także dawny Dom Zdrojowy, zwany z niemiecka Kurhausem. Po powrocie do mola, ruszamy Promenadą Królowej Marysieńki. Gdynia OrłowoKlif orłowskiPo lewej miniemy miejsce, w którym rokrocznie w sezonie swoją scenę letnią organizuje Teatr Miejski im. Gombrowicza. Po dojściu do skraju Promenady, należy kontynuować lasem aż do Parku Kolibki. Tutaj na uwagę zasługuje wiekowy Dąb Marysieńki, pozostałości groty jej imienia, oraz zabytkowy Zespół Pałacowy z kuźnią wodną i stajniami.
Z innych ciekawszych miejsc w Gdyni polecamy starą osadę rybacką na Oksywiu. W tej części miasta można trafić na zabytki sprzed setek lat, m.in. XIII-wieczny kościół Michała Archanioła. Miłośnikom historii, militariów, ale także pasjonatom fotografii i fanom pięknych widoków polecamy wizytę w Babich Dołach, gdzie około 300 metrów od plaży, znajduje się Torpedownia. Wybudowana przez władze hitlerowskie w czasie II wojny światowej była halą montażową torped oraz miejscem próbnych strzelań. To jedna z najciekawszych atrakcji i jeden z najczęściej fotografowanych obiektów.
Torpedownia - Gdynia - Babie DołyTorpedownia w w Babich DołachZ gdyńskich plenerów polecamy wizytę na Górze św. Mikołaja, znajdującej sie w Gdyni Chyloni na wzgórzu położonym koło ulicy Morskiej. Z tego uroczego i tajemniczego miejsca zwanego Świętą Górą można wybrać się do Muzeum Motoryzacji, w którym przeniesiemy się w świat błyszczących wehikułów, które poruszały się na ulicach Gdyni w latach 20. czy 30. XX wieku. Miejsce idealne dla miłośników motoryzacji. Po dawkę rozrywki i atrakcji rodzinnych warto się wybrać do nowoczesnego obiektu naukowo-rozrywkowego:Centrum Experyment, łączącego naukę i zabawę. Znajduje się tam ponad 40 interaktywnych stanowisk objaśniających zjawiska występujące w otaczającym świecie. Z nowoczesnych obiektów miejskich polecamy uwadze ciekawą bryłę hali widowiskowo-sportowej Gdynia Arena.